تاریخچه پتروشیمی جم

شرکت پتروشیمی جم که به اختصار JPC نامیده می شود، بعنوان یکی از بزرگترین واحدهای تولید الفین در جهان، یکی از طرح های توسعه ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سال 1379 در منطقه ویژه پتروشیمی پارس در عسلویه بوده‌است که عمدتا به منظور تولید الفین ها و پلی اتیلن های سبک خطی و سنگین تاسیس گردیده است. شرکت پتروشیمی جم دارای واحدهای تولیدی گوناگون با ویژگی‌های خاص است که از آن جمله می‌توان واحدهای الفین، پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن خطی، بوتادین، بوتن-1 را نام برد که ضمن ایفای نقش برجسته در زنجیره طرح‌های مگا سایز منطقه ویژه اقتصادی پارس توانسته سهم خود را در بازارهای منطقه و جهان کسب و مورد توجه بازیگران اصلی صنعت پتروشیمی قرار گیرد.

دوره اجرای طرح، نصب و راه‌اندازی جم
1

دوره اجرای طرح، نصب و راه‌اندازی

کارهای مقدماتی اجرای طرح نظیر خاکریزی، تسطیح زمین، شمع کوبی، ایجاد ساختمان‌های موقت، ایجاد تاسیسات، آب و برق به تدریج آغاز گردید در آن دوره چشم انداز شرکت با توجه به ویژگی‌های منحصر بفرد آن بدین شرح تعیین و محقق گردید: " آرمان ما ، توسعه توانمندی داخلی " در این دوره از عمر شرکت که مصادف با اجرای پروژه بوده است مدیریت شرکت جهت پایش نتایج و بررسی پیشرفت فعالیت‌ها، رویکرد کنترل پروژه را انتخاب و مورد استفاده قرار داد. بر اساس این رویکرد کلیه اطلاعات گسترده پروژه براساس ساختار WBS تعریف شده جمع آوری، تحلیل و با اهداف مشخص مقایسه می‌گردید و در گزارشات مختلف مدیریتی ارائه می‌شدند و نتایج گزارشات در جلسات روازنه (سطح کارشناسی)،‌ هفتگی (سطح مدیریتی) و ماهیانه (سطح شرکت ملی صنایع پتروشیمی) طرح و راهکارهای رفع موانع بررسی و تصمیم‌گیری می‌گردید.
دوره راه اندازی و گذار جم
2

دوره راه اندازی و گذار

مراحل پایانی پروژه های صنعت پتروشیمی مصادف با آمادگی شرایط برای راه اندازی واحدها و تلاش برای دستیابی به محصول منطبق و ظرفیت های اسمی و طراحی شده بود. حساسیت و شرایط خاص این دوره یک برنامه عملیاتی دقیق و روزآمد را برای ایجاد زیر ساخت‌ها در شرکت و انتقال به شرایط عملیاتی (بصورت پیوسته) ایجاب می‌نمود. رهبران شرکت در این مقطع یکساله اهداف و وظایف سالیانه تمام بخش‌ها را مشخص و در قالب اهداف سالیانه به کلیه واحدها و کارکنان ابلاغ می نمودند.
دوره تثبیت و عملیات جم
3

دوره تثبیت و عملیات

پس از راه اندازی موفقیت آمیز واحدها (با ویژگی‌های منحصر بفرد جهانی و دستیابی به رکورد تولید الفین در جهان) شرکت پتروشیمی جم بعنوان بازیگر جدید و نوپا در صنعت پتروشیمی منطقه بدنبال یافتن نقش مناسب و تثبیت جایگاه خود، رویکرد نوین و سیستماتیک طرح‌ریزی استراتژیک را انتخاب و دنبال نمود.
 
دوره اجرای طرح، نصب و راه‌اندازی جم

موقعیت جغرافیایی

شرکت پتروشیمی جم، در زمینی به مساحت تقریبی 77 هکتار، که 41 هکتار آن از طریق خشک نمودن دریا استحصال شده‌است در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قرار دارد. این منطقه بر اساس مجوز صادره از سوی شورای عالی مناطق آزاد به منظور بهره‌برداری از منابع هیدروکربنی حوزه پارس جنوبی و انجام فعالیت‌های اقتصادی در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی تاسیس شده است. پتروشیمی جم در چارچوب برنامه سوم توسعه اقتصادی کشور به منظور بهره‌برداری اقتصادی تر از میدان گازی پارس‌جنوبی بعنوان یکی از پروژه‌‌های پتروشیمی جهت اجرا در این ناحیه پیش‌بینی شده است. این شرکت که به عنوان طرح الفین دهم شناخته شده است، یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های پتروشیمی در منطقه است که محل استقرار آن در نقشه در مجاورت طرح‌های فازهای گازی و پتروشیمی مشخص شده است. سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و مواد اولیه، استفاده از امکانات جاده‌ای و حمل و نقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز و همچنین کمک به توسعه و عمران استان بوشهر به عنوان قطب صنعت پتروشیمی در کشور، و همچنین ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از سوزانیده شدن گازهای همراه نفت، ویژگی‌هایی است که انتخاب این مکان را برای احداث مجتمع‌های پتروشیمی بارز نموده و آن را به یکی از مبادی صادرات غیر نفتی کشور مبدل نموده است.

درباره شرکت پتروشیمی جم

شرکت پتروشیمی جم (سهامی خاص) در راستای برنامه های کلان کشور در صنعت پتروشیمی به منظور بهره برداری از میدانگازی پـارس جنـوبـی، در سال 1379 تحت شماره 32285 ثبت رسید. این مجتمع عظیم صنعتی در زمینی به وسعت 77 هکتار در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی در عسلویه واقع در استان بوشهر احداث شد. مجتمع پتروشیمی جم پس از گذشت حدود یک دهه از راه اندازی و با داشتن واحدهای تولیدی الفین، پلی اتیلن سنگین و سبک خطی، بوتادین و بوتن1، همچنان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان الفین در جهان و محصولات پلیمری در ایران به شمار میرود. شاخص ترین مجتمع تولیدی منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی با تولید و عرضه گریدهای متنوع محصولات پتروشیمی در بازارهای داخلی و خارجی و حرکت به سمت توسعه و پیشرفت، یکی از مهمترین مجتمع های صنعتی پتروشیمی در عرصه اقتصاد به شمار میرود.

تامین کننده خوراک سایر پتروشیمی ها

شرکت پتروشیمی جم با توجه به تنوع دریافت خوراک و تولیدات مختلف الفینی در منطقه پارس جنوبی دارای موقعیتی ویژه نسبت به سایر مجتمع های منطقه میباشد. پتروشیمی جم با دریافت خوراک از فازهای گازی پارس جنوبی و شرکتهای پتروشیمی پارس، نوری و ارسال محصولات تولیدی نظیر هیدروژن، اتیلن، پروپیلن و بنزین پیرولیز به شرکتهای پتروشیمی نوری، مهر، فرساشیمی، پلیپروپیلن جم، مروارید و خط اتیلن غرب نقش مهمی در چرخه تولید منطقه پارس جنوبی و به ویژه در پتروشیمی آریاساسول دارد. بخشی از تولیدات جم مانند پروپیلن، بنزین پیرولیز در این منطقه منحصر به فرد میباشد. طراحی، ساخت و مدیریت خط اتان تولیدی از پارس جنوبی نیز از دیگر نقشهای مهم این شرکت است.

اهمیت موارد یاد شده در کنار ظرفیت بالای تولید و انعطاف پذیری در خوراک، جایگاه استراتژیک و ویژهای برای پتروشیمی جم در منطقه رقم زده است.

منابع انسانی

پتروشیمی جم با توجه به هدف جهانی و متمایز بودن، سرمایه های انسانی خود را به عنوان اصلی ترین سرمایه و شریک تجاری خود دانسته و در همین راستا به دنبال ایجاد محیطی ایمن، صمیمی و با انگیزه بالا جهت بهبود موفقیت کسب با مزیت رقابتی میباشد.

جم در بازار جهانی

پتروشیمی جم یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات پلیمری ایران محسوب میشود. درگروه محصولات پلی اتیلن سنگین، این شرکت رتبه نخست صادرات را از آن خود نموده است. در سال 1395 66 درصد محصولات تولیدی به بیش از 40 کشور جهان صادر شده است. از سوی دیگر کاهش سهم بازار چین به عنوان یکی از بازارهای بزرگ هدف این شرکت به جهت کاهش ریسک تجاری از جمله سیاستهای بالفعل شرکت بوده است. در حال حاضر چین، ترکیه، هند، CIS، خاور دور، بنادر اروپایی و کشورهای همسایه دروازه ورود محصولات شرکت به بازارهای بین المللی میباشند.

جم تلاش میکند سبد بازارهای هدف خود را با محوریت ارتقای سهم بازارهای بالقوه افزایش دهد. آفریقا و آمریکای جنوبی از جمله این بازارها میباشد که انتظار میرود در کوتاه مدت سهم قابل توجهی از بازارهای صادراتی جم را به خود اختصاص دهد.

با توجه به سیاست راهبردی شرکت پتروشیمی جم به منظور بازاریابی و فروش یکپارچه کلیه محصولات شرکتهای گروه پتروشیمی جم، ماموریت فروش صادراتی محصولات پتروشیمی جم و پلی پروپیلن جم از اسفند ماه سال 1395 به شرکت تاپکو واگذار گردیده است.

جم در بورس کالا

همواره یکی از مهمترین راهبردهای شرکت پتروشیمی جم در توسعه بازار داخلی تعامل با طیف وسیعی از مصرف کنندگان صنایع پایین دستی است. با فروش محصولات پلیمری در بورس کالا مکانیسم هایی فراهم میشود، تا تعامل میان مشتریان و پتروشیمی جم استمرار یابد.

با توجه به سیاست راهبردی شرکت پتروشیمی جم به منظور بازاریابی و فروش یکپارچه کلیه محصولات شرکت پتروشیمی جم، ماموریت فروش داخلی محصولات پتروشیمی جم نیز از خردادماه سال 1396 به شرکت تاپکو واگذار گردیده است.

جهت گیری استراتژیک جم در بازار مصرف

با توجه به سیاست راهبردی شرکت پتروشیمی جم به منظور بازاریابی و فروش یکپارچه کلیه محصولات شرکتهای گروه پتروشیمی جم (شامل پتروشیمی جم، پلی پروپیلن جم، شرکت توسعه پلیمر پاد جم) ماموریت فروش صادراتی و داخلی محصولات پتروشیمی جم و صادرات پتروشیمی پلی پروپیلن جم از اسفند ماه سال 1395 به شرکت تاپکو واگذار گردیده است.

 • تکمیل سبد محصولات پلیاتیلنی با تولید گرید پایپ مشکی ( PE100 ) برای اولین بار در ایران.
 • تولید گریدهای جدید بسته به نیاز بازارهای مصرف شامل گریدهای Caps ،Yarn و باک خودرو.
 • افزایش صادرات به اتحادیه اروپا.
 • افزایش بازارهای هدف صادراتی با ورود محصولات این شرکت به آفریقا.
 • عقد قراردادهای فروش صادراتی در بازار هدف چین با محوریت افزایش قیمت فروش تک محموله های (SPOT) در این بازار و حذف تخفیفات موجود.
 • ارتقاء شرایط فروش صادراتی با محوریت کاهش ریسک تحویل کالا و دریافت وجوه از طریق ایجاد دفتر و اجاره انبار در بازارهای هدف عمده.
 • تامین و کنترل نیاز بازار داخل با هدف ایجاد ارزش افزوده در داخل کشور.
 • ایجاد تعهد صادراتی و داخلی برنامه ریزی شده با محوریت تداوم تولید محصولات بوتادین و بوتن-1.
 • حمایت از مصرف کنندگان داخلی با ایجاد شرایط پرداخت به صورت اعتباری یا گشایش اعتبارات بانکی.

پتروشیمی جم برای تولید و سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی و رقابت در بازارهای جهانی ایجاد شده است تا با جهت‌گیری کارآفرینانه و مشتری مداری، از طریق بکارگیری مشارکت سرمایه انسانی متعهد و ماهر، توسعه قابلیت‌های یادگیری، نوآورانه، شبکه ای و عملیاتی، تخصیص بهینه منابع و احترام به محیط زیست، خلق ارزش و توسعه پایدار را رقم زند.از این رو خود را متعهد به تلاش در راستای محورهای ذیل می داند :

 1. افزایش پایدار تولید و تکمیل زنجیره ارزش محصولات
 2. ارتقا کیفیت محصولات و ارائه خدمات مطلوب در راستای تامین رضایت مشتریان
 3. افزایش سهم در بازارهای بین المللی
 4. تلاش در راستای پیشگیری از آلودگی محیط زیست با تمرکز بر فرایندهای تولید پاک
 5. پشتیبانی از تامین ، طراحی و ارایه محصولات و خدمات کارآمد انرژی و بهبود مستمر عملکرد انرژی
 6. اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و حذف و کاهش خطرات و ریسکهای ایمنی و سلامت شغلی جهت تامین شرایط کاری ایمن و سالم برای پیشگیری از مصدومیت و بیماری های ناشی از کار
 7. توانمند سازی کارکنان سازمان و ایجاد سازمانی یادگیرنده در جهت ارتقاء بهره وری

ما برای حصول اطمینان از ایجاد زیرساخت یکپارچه و نظام مند ونیز در دسترس بودن اطلاعات و منابع لازم برای تحقق اهداف خرد و کلان در حوزه های مدیریت کیفیت،محیط زیست،انرژی،ایمنی و سلامت، رعایت الزامات استانداردهای:

سیستم مدیریت کیفیت:ISO9001:2015

سیستم مدیریت زیست محیطی: ISO14001:2015

سیستم مدیریت انرژی : ISO50001:2018

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی:ISO45001:2018

را در دستور کار سازمان قرار داده و خود را متعهد به بهبود مستمر، بازنگری دوره ای سیستم های مدیریتی، رعایت کلیه تعهدات، قوانین و مقررات مرتبط کشوری و سازمانی می دانیم.
محمدرضا سعیدی
مدیر عامل و نایب رئیس هیات مدیره
تمام حقوق این وب سایت برای پتروشیمی جم محفوظ است